SİPARİŞİM NEREDESİPARİŞİM NEREDE EN YAKIN EBEBEKEN YAKIN EBEBEK

Oyuncak & Kitap

BEBEK GELiŞiMiNiN OLMAZSA OLMAZLARI; OYUNCAK & KiTAP

Bebeklerin ihtiyaçları sadece beslenme, barınma ve cilt bakımından ibaret değildir. Bebeğin sevgi ve ilgi gösterilerek duygusal ve zihinsel gelişiminin de desteklenmesi önemlidir.  Günümüz anne ve babalarının en büyük sıkıntılarından biri de yoğun çalışma tempolarından dolayı bebeklerine yeteri kadar zaman ayıramamalarıdır. Birçok ebeveyn sırf bu nedenle kendilerini suçlu hissederek vicdan azabı çeker. Ancak unutmayın ki önemli olan bebeğinizle çok zaman geçirmek değil, nitelikli zaman geçirmektir. Bebeğinizle geçirdiğiniz zamanın niteliğini geliştirici kitaplar ve oyuncaklar ile artırabilirsiniz?

Bebeğimle Nasıl Nitelikli Zaman Geçirebilirim?

Bebeğinizle bütün gün evde zaman geçirmeniz, onunla ilgilenip iletişim kurduğunuz anlamına gelmez. Bebeğinizle geçirilen sürenin uzunluğu değil, içeriğin kalitesinin önemlidir. İsterseniz bütün gün bebeğinizle birlikte evde olun. Eğer oyuncakları ile birlikte bir oyun kurmadıysanız, gözlerinin içine bakarak bir şarkı mırıldanmadıysanız, birlikte kitap okumadıysanız bebeğinizin nazarında zaman geçirmiş sayılmazsınız. Bebeğinizle isterseniz günde iki saat geçirin. O zaman içerisinde, konuşmayı bilsin ya da bilmesin, bebeğinizle gözlerinin içine bakarak sohbet edip, ona hikayesini mimik ve ses tonunuzla canlandırdığınız bir kitap okuyup, en sevdiği oyuncağı ile birlikte oynayıp, güzel bir ninni mırıldanırsanız dünyalar onun olacaktır. Bu kısacık zaman zarfında hem çok şey öğrenecek hem de size duyduğu sevgi ve güven duygusu artacaktır. Bu zaman niteliğini seçim yaptığınız oyuncak ve kitap gibi görsel kalitesi destekleyecektir.

Bebek Gelişiminde Oyuncakların Yeri ve Önemi

Bebekler yaşları ve gelişim özellikleri gereği oynayarak öğrenirler. Oyun içeriği ise doğru oyuncak seçimi ile artırılabilir. Bir oyuncağın bebek için önemini anlamak için, bebeğinizin oyuncak gördüğündeki heyecanına tanık olmanız yeterlidir.

Bebekler öğrenmeye çok açıktır. Etrafında yeteri kadar görsel, işitsel ve dokunsal uyaran varsa kalıcı bir öğrenmenin temellerini atabilirler. Bu nedenle oyuncaklar, bebeklerin ihtiyaçları olan uyaranları içerecek şekilde tasarlanmıştır. Oyuncaklar bebeğinize renkleri, sayıları, duyguları, kavramları, şekilleri, sesleri hatta yeni bir dili bile öğretebilir. Bebeğinizin hayal gücünü geliştirir, onunla konuşarak sosyalleşme becerilerini geliştirir.

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Siz bebeğinize neyi sunarsanız bebeğiniz de onu alır. Onun kaliteli ürünü seçme yeterliliği yoktur. Bu nedenle bebeğinize sunacağınız oyuncakları seçerken dikkatli olmalısınız.

●        Dünyayı ilk olarak ağızlarıyla tanıyan bebekler, oyuncakları da ilk olarak ağızlarına sokarak tanımaya çalışacaklardır. Bu kadar yakın temasta bulunulan oyuncakların sağlığa zararlı toksik maddeler, boyar madde ve kimyasallar ve içermiyor olması gerekir.

●        Sunduğunuz oyuncaklar bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda seçilmelidir. Yaşına uygun olmalıdır.

●        Ses, ışık, renk gibi bebeklerin ilgisini çekecek uyaranlar içermelidir.

●        Birden fazla gelişim alanını destekleyen oyuncak seçimi ekonomiktir. Bebeğiniz bu oyuncakları daha uzun süre kullanabilir.

●        Çok sayıda oyuncak, bebeğinizde dikkat dağınıklığına neden olur. Bu nedenle aynı gelişim alanını destekleyen ürünleri alarak gereksiz kalabalık yapmayın.

 

Bebeğinize Kitap Sevgisi Aşılayın

Bebeğinize kitap okumanız için onun konuşmayı öğrenmesini beklemenize gerek yok. Bebeğiniz konuşamasa bile sizin sözcüklerinizi duyacak, kitaptaki resimlerle ilişkilendirecek ve ilk kelimelerini öğrenmeye başlayacaktır. Kitap okumak bebeğinizin hayal gücünü canlandıran, ilham veren ve merak duygusunu pekiştiren müthiş bir sihirli değnektir. Bebeğinizle yaptığınız kitap okuma aktivitesi bebeğinizin dil gelişimini ve anlama becerisini etkiler. Kitap okuyan bebekler, kelimeleri doğru kullanarak düzgün cümleler kurabilirler. Kitap okumak ebeveyn ile bebek arasında güvene dayalı güçlü bir bağ kurulmasını sağlar. Kitap okuyan bebeklerin bilgi birikimi artar ve zihinsel gelişimi hızlanır. Tüm bu sebeplerden ötürü bebeğiniz kitap okumayı sevmeli ki bunu büyüdüğünde de bir alışkanlık haline getirebilmeli ve entelektüel bir bilgi birikimine sahip olabilmelidir.

Aile Bireylerinin Okuma Alışkanlığı Edinmesinin Önemi

Bir çocuğa; kitap okumak önemli, kitap okumalısın diyerek okumayı sevdiremezsiniz. Aksi halde çocuk kendini baskı altında hissederek okumaya karşı direnç gösterebilir. Çocuklarınıza bir davranışı söyleyerek değil, rol model olarak öğretebilirsiniz. Yani, siz anne baba olarak elinize kitap alır okursanız, baş ucunuzda daima okunan bir kitap bulunursa çocuğunuz da sizden görerek okumaya karşı ilgi duyabilir. Bu nedenle öncelikle sizin okuma alışkanlığı edinmeniz gerekir.

Kitap Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kitap sevgisinin temelleri daha bebeklikte atılır. Bebekken düzenli olarak kendisine kitap okunan bebeklerin bilişsel, dil, sosyal ve duygusal gelişimi diğer bebeklere göre daha ileri seviyede olur. Ancak anne baba olarak doğru kitap seçimi sizin sorumluluğunuzdur. Kitap seçerken;

●        Kitabın bebeğinizin yaş aralığına uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

●        Satın almadan önce içeriğini dikkatlice okumalısınız. Kitabın içeriği bebeğinize uygun olmayabilir.

●        Kitap bebeğinizi korkutacak ve duygusal olarak olumsuz etkileyecek uygunsuz resimler içermemeli. Resimlerin renk ve çizimleri net ve anlaşılır olmalıdır.

●        Siz okurken bebeğiniz uzaktan sessizce bakacak değil. Kitabı eline alıp, sayfaları çevirerek resimleri kendi incelemek isteyecektir. Bu nedenle kitap seçimi yaparken kapak ve sayfaların dayanıklı materyalden yapılmış olmasına dikkat edin.

●        Sesli, müzikli ve üç boyutlu ürün seçenekleri bebeğinizin en sevdikleri arasında yerini alacaktır.

●        Dokunup hissederek, nesnelerin doku ve yüzeyleri ile ilgili duyularını harekete geçirecek kitaplar bebeğinizin kütüphanesinde mutlaka yer almalı.

Miniğimiz dünyaya geldiği andan itibaren, öğrenme çabasıyla yaşadığı çevreyi tanımaya başlar. Biz ona sunacağımız uyaranlar ile öğrenme alanını genişletip, merak duygusunu daima canlı tutmalıyız. Bebeğiniz için kaliteli, eğitici, eğlenceli oyuncak ve kitap seçenekleri ebebek’te sizi ve miniklerinizi bekliyor.