SİPARİŞİM NEREDESİPARİŞİM NEREDE EN YAKIN EBEBEKEN YAKIN EBEBEK

Bebek Gelişim Kitabı

BEBEK GELİŞİM KİTABI

Bebekler ilk doğum günlerine ulaştıklarında, anadillerini konuşmak için gereken tüm sesleri öğrenmiş olacaklardır. İnanması zor ama bu bir gerçek! Sesli bir biçimde okuduğunuz öyküler, çocuğunuzun duyacağı birçok sözcük içerir ve onun daha çabuk ve iyi bir şekilde konuşabilmesini sağlar. Bu nedenle yavrunuza alacağınız bebek gelişim kitabı onun işitsel, görsel, zihinsel ve dilsel gelişimine katkı sağlayacaktır.

Kitap Okumanın Bebeğinize Ne Gibi Katkıları Olur?

Bebeklere çocuk gelişim kitapları okumak, onlara dil gelişimi için çok önemli olan konuşma seslerini ve ritmini öğretmenin harika bir yoludur. İşitilen sözler, bir bebeğin beyninde zengin bir kelime ağı oluşturulmasına yardımcı olur. Ebeveynlerinin sıklıkla çocuk gelişim kitapları okuduğu çocukların diğer yaşıtlarına göre daha fazla kelime öğrendiği gözlemlenmiştir. Bolca kitap okunan çocukların okula başladıklarında, ilk yıllarında diğer çocuklara göre okumayı daha çabuk öğrenmeleri olasıdır.

Bebek Gelişim Kitapları Dil Becerilerini Destekler

Bebeğinize bir kitap okuduğunuzda çocuğunuz sizden sosyal ve duygusal gelişimi besleyen pek çok farklı duygular ve anlamlı sesler çıkardığınızı duyar. Bu kitaplar; bebeğinizin sosyal gelişim ve düşünme becerilerini geliştirmeyi, kitaplara bakmayı, işaret etmeyi, dokunmayı ve soruları yanıtlamayı öğretir. Ayrıca bebeğinizin sesleri taklit ederek, resimleri tanıyarak ve kelime öğrenerek dil becerilerini geliştirir.

Çocuk Gelişimi Kitapları Aranızdaki Bağı Güçlendirecektir

Bebeğinizin en çok sevdiği kişiler arasında ilk sırayı siz anneler alıyorsunuz. Ona sesli bir biçimde kitap okuduğunuzda sizin sesiniz ve yakınlığınız ile kitaplar arasında bir bağlantı kuracaktır. Yavrularınıza okuyacağınız çocuk gelişimi kitapları; genellikle neşeyle, heyecanla ve sarılarak okunduğunda, bebekleriniz kitapları mutlulukla ilişkilendirmeye başlayacaktır. Bu şekilde kitap okumayı, sizi sevdiği gibi sevmeye başlayacaktır. Birlikte zaman geçirdikçe de aranızdaki bağ güçlenecektir.

Sizi ve Bebeğinizi Düzene Sokacaktır

Bebek gelişimi kitap tavsiyeleri arasından birini her gün okumak için zaman ayırmaya çalışmalısınız. Yatağına yatmadan önce bebeğinize sarılın ve ona kitap okuyun. Bu, bebeğinizi sakinleştirmeye ve uyku zamanı geldiğinde düzenli bir şekilde yatağa girmesine yardımcı olacaktır.

Ona Her Yerde Kitap Okuyabilirsiniz

Kitaplar, beklemek zorunda kaldığınız anlarda çok işinize yarayacaktır.  Doktor muayenehanesinde otururken veya markette sıra beklerken zamanını doldurmak için çantanızda her zaman bir bebek gelişim kitabı bulundurmanızda yarar olacaktır. Tüm kitapları bitireceğim diye endişelenmenize gerek yok. Bebeğinizin beğendiği sayfalara odaklanabilirsiniz.

Bebeklerimize ve Çocuklarımıza Kitap Okumanın Zamanı

Tüm kitaplar aynı değildir. Ebeveynlerin 6 ila 12 aylık çocuklara okuması gereken kitaplar ile iki yaşındakilere okuyacağı kitaplar birbirinden farklı olacaktır. Okula hazır olan beş yaşındaki çocuklar için uygun olanlar ise bambaşkadır. Yani bebeklik sırasında okunulan gelişim kitabının faydalarını görmek için, yavrularınıza doğru zamanda doğru kitapları okumalısınız.

4 ila 6 ay arasında bebeğiniz kitaplara daha fazla ilgi göstermeye başlayacaktır. Kitabı tutmaya, ağza götürmeye ve gevelemeye başlayacaktır. Parlak renkler ve tekerlemeli metinler içeren, dayanıklı kumaşlara sahip kitapları seçmekte yarar vardır. 6 ila 12 ay arasında çocuğunuz, resimlerin nesneleri temsil ettiğini anlamaya başlayacaktır. Bebeğinize çocuk gelişim kitapları okurken yavrunuz kitaba tepki verecek ve 12 ay sonra sayfaları desteğinizle çevirecek, sayfadaki resimleri göstermeye başlayacak ve seslerinizi tekrarlayacaktır.

Bebek Gelişimi Kitap Tavsiyeleriniz Var mı?

Çok küçük bebekler, bir bebek gelişim kitabındaki resimlerin ne anlama geldiğini bilmeyebilir. Ancak minik bebekler yüzlere, parlak renklere ve zıt desenlere odaklanabilirler. Ninniler ve tekerlemeler eşliğinde okuduğunuz kitap sayesinde bebeğinizi eğlendirip rahatlatabilirsiniz. Bir bebeğin görme yetisi hala gelişmekte olduğundan az yazılı veya hiç metni olmayan ve büyük, yüksek kontrastlı resimler içeren kitapları seçmekte yarar vardır. Kuklalar ve aynalar gibi bebeğinizin etkileşim içinde olacağı materyaller içeren kitaplar önerebileceğimiz bebek gelişimi kitap tavsiyeleri arasındadır. Siz de yavrunuza ebebek’ten bütçenize uygun bir fiyatla bebek gelişim kitabı alarak onun gelişimine destek olabilirsiniz.