SİPARİŞİM NEREDESİPARİŞİM NEREDE EN YAKIN EBEBEKEN YAKIN EBEBEK

Piller

PİLLER

Oyuncaklar, bebeklerimizin gelişimlerini destekleyen mükemmel araçlardır. Kaliteli bir oyuncak sadece kullanılan malzemenin kaliteli olması değil, hitap ettiği gelişim alanının fazla olmasıyla da alakalıdır. Bir oyuncakta ses, ışık ve hareket gibi özellikler bulunması o ürünün çok yönlü, yani kaliteli olduğu anlamına gelir. Peki oyuncaklar ses çıkartacak, hareket edecek ve ışık yayacak enerjiyi nereden buluyor. Cevap; elbette ki piller. Canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için yemek yemeye, arabanın gitmesi için yakıta ihtiyacı olduğu gibi oyuncakların da iş yapabilme yeteneği kazanabilmeleri için pillere ihtiyacı vardır.

Pil Nedir? Ne İşe Yarar?

Piller; oyuncaklara hayat veren, ulaşımı çok kolay; ancak işlevleri harika olan basit bir cihazdır. Düşük enerji ihtiyacı olan araçlar için kullanılan ürünler; kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Biri pozitif (+) diğeri negatif (-) olmak üzere iki kutbu vardır ve iki kutup arasında gerilim farkı oluşturulması mantığıyla üretilmiştir. Kutuplar arasındaki gerilim farkından dolayı oluşan doğrusal akım, cihazın çalışmasını sağlar. “Volt” olarak ifade edilen gerilim farkı ne kadar fazla ise ömrü de o kadar uzun olur.

Pil Çeşitleri

Kullanılacağı oyuncağın cinsine göre farklı yapılarda, oyuncağın ihtiyaç duyacağı enerji miktarına göre farklı voltajlarda bulunabilmektedirler. İhtiyacınız olan ve ebebek’te bulabileceğiniz pil çeşitleri;

AAA : İnce kalem bataryalardır. İçeriğinde bulunan kimyasal enerji diğerlerine göre daha azdır. Bu nedenle daha küçük ve az fonksiyonlu oyuncaklarda kullanılır.

AA : Kalem pil olarak adlandırılan ürün çeşididir. Genelde 1,5V’luk gerilime sahiptir.

C : Görünüm olarak kısa ve şişmandırlar. Farklı gerilim özelliklerine sahip olarak üretilirler.

D : Şişman görünümlü olan bu ürünler, farklı gerilim özelliklerine sahiptirler.

PP3 : Prizmatik özelliktedir. Dikdörtgen prizması şeklinde ve genelde 9V olarak üretilmektedirler. Çok enerji harcayan, fazla gürültülü, fazla hareketli ve büyük oyuncaklarda tercih edilen çeşitleri bunlardır.

Kaliteli Piller ile Bitmeyen Eğlence?

Bebeğinizin oyuncağının enerjisi bittiğinde tadilat çantasını getirip, tornavidayı çıkarıp oyuncağın yenilerini takarsınız. Daha yeni o kadar uğraşıp takmanıza rağmen, iki gün sonra oyuncağın sesi daha kısık, ağır tempolu, boğuk gelmeye ve hareketleri daha ağır tempolu olmaya başlar. Oyuncağın o eğlenceli sesi yerine, bu sinir bozucu sesin gelmesi ve yavaş yavaş, bozuk gibi çalışması hem bebeğinizin hem de sizin canınızı sıkabilir. İşte o zaman dersiniz ki “Keşke daha kalitelisini alsaydım.” Hangi çeşit olursa olsun, ebebek’ten satın alabileceğiniz kaliteli ve bilindik markalar diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Fiyat olarak çok az bir farka sahip olsa da sağladığı ekstra enerji ve fiyat dengesine bakıldığına kesinlikle çok daha ekonomik olacak, ayrıca bebeğiniz daha uzun süre eğlenme şansı bulacaktır. Bu markaların turbo max olan ürünleri, diğer tiplere göre %70 daha fazla enerji sağlarken, power check özelliği ile ürünün kalan ömrünü gösterme özelliğine sahiptir.


 

Bebeklerinizi Pillerden Uzak Tutun, Çünkü; Oyuncak Değildirler

Oyuncakların çalışması için ihtiyaç duyduğumuz bataryalar; kurşun, nikel, cıva gibi tehlikeli kimyasallar kullanılarak üretilirler. Bu kimyasallar vücuda alındığında ciddi sağlık problemlerine hatta ölümlere bile sebebiyet verebilirler. Özellikle bebeklerin bu silindirik, görünüşte oldukça şirin ancak tehlikeli şeyleri ağzına sokması, hatta yutma olasılığı oldukça fazladır. Bebeğinize aldığınız oyuncakların pil takma kısmını dikkatle incelemelisiniz. Kapağının korunaklı olması, bebeğinizin kolayca açamayacağı şekilde tasarlanması gerekir. Kapak kısmı vidalı olan oyuncaklar, her ne kadar anne ve babalar için ürün değiştirme konusunda zorluk çıkarsa da bebekler için en güvenilir oyuncak çeşitleridir.

Atık Pillerin Geri Dönüşümüne Dikkat!

Oyuncakların enerji ihtiyacını doğrudan elektrik enerjisi olarak karşılamak tehlikelidir. Bu nedenle bebeğinizle temasını engellediğiniz sürece en güvenilir enerji kaynağımız, pillerdir. Ancak kullanımı güvenli olan bu ürünlerin, bittikten sonra gelişigüzel bir şekilde atılması oldukça tehlikelidir. İçerisinde ağır metaller bulunan bu ürünler, rastgele atıldığında içeriğindeki kimyasallar zamanla toprağa karışır. Yağışlarla topraktaki kimyasallar dere, göl ve denizlere karışarak uzak mesafelere taşınırken hem bitki hem de hayvanlara zarar verir. Bu nedenle mutlaka atık pil toplama kutularında toplanarak profesyonelce bertaraf edilmelidir.

Bütçenizi Zorlamayan Pil Fiyatları ebebek’te

Pili biten oyuncağı için ağlayan bebeğinizi sakinleştirmek için, gecenin bir yarısı yenisini aramak zorunda kalmak istemiyorsanız evde mutlaka yedeklerini bulundurmalısınız. Kaliteli ve uzun ömürlü piller, ihtiyacınız olan farklı boy ve voltlardaki ürün seçenekleri ile ebebek mağazalarında! Tekli ya da çoklu olmasına göre değişen pil fiyatları, her bütçeye hitap etmektedir. ebebek mağazalarındaki kampanyaları takip ettiğiniz takdirde aynı ürünü piyasanın çok daha altındaki fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 

Copyright 2001-2024 e-bebek.com her hakkı saklıdır. ETBIS
Ebebek Logo