SİPARİŞİM NEREDESİPARİŞİM NEREDE EN YAKIN EBEBEKEN YAKIN EBEBEK

Bebek İçme Suyu

BEBEK İÇME SUYU

Bir yetişkin vücudunun %65'i sudan oluşurken, çocukların vücudunun %80’i sudan oluşur. Genel olarak yaşamın ilk aylarında anne sütü veya formül süt tüketen bir bebeğe; yaz aylarının aşırı sıcaklığı, ateşlenmesi ve ishal olması gibi özel durumlar hariç su içirmek gerekmez. Bebek için gerekli sıvı miktarı anne sütü ve formül sütten sağlanacaktır. Ek gıdaya geçişte bebeğinizin beslenmesine suyu da ekleyebilirsiniz. Yavrunuzu sütten kestiğinizde de muhakkak ona içme suyu vermelisiniz. Bebek içme suyu, yavrunuz özellikle sıcak aylarda daha fazla terleyip daha fazla sıvı kaybederken oldukça önemli bir hal alır.

Bebekler İçme Suyu Tüketmeye Ne Zaman Başlamalı?

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bebeklere 6 aydan önce su verilmemelidir. Bu durumun iki temel nedeni vardır. Birincisi, bebekler anne sütü veya formül süt tükettiklerinden suya ihtiyaç duymazlar. İkincisi de bebeğin beslemesini etkileyebilmesidir. Uzmanlar, bebekler anne sütünün yanında su içerlerse içmeleri gerekenden daha az süt tüketebileceklerini belirtmektedir.

Çocuk doktorunuz, altıncı aydan önce glutensiz tahıl lapası, meyve ve sebze püreleri vermeye başlamanızı söylerse bebeğinize susuz kalmaması için bir miktar su verebilirsiniz. Ancak çok fazla değil, fazlası çünkü bebeğinizde mide ağrısına neden olabilir. Çok nadiren de olsa bebeğin vücudundaki sodyum konsantrasyonu seyreltildiği için elektrolit dengesinde bir uyumsuzluğa neden olabilir.

Bebekler Ne Kadar Su Tüketmelidir?

Vücudun su dengesini sağlamak için çocuklar içme suyuna alıştırılmalıdır. Su, vücuttan atılması gereken zehirli atıkların temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, bebeğin metabolizmasını iyileştirir ve oluşabilecek kabızlığı önler. Bu nedenle, çocuklar susamasalar bile su içmeleri önemlidir. Yaşına, boyuna ve kilosuna bağlı olarak bebeklerin tüketecekleri su miktarı değişmektedir. Ortalama olarak 6-12 aylık bebekler 30 ml ila 100 ml, 1-3 yaşındaki bebekler 1-3 lt civarında bebek suyu içmelidir.

Bebeklere İçme Suyu Kaynatılarak Mı Verilmelidir?

Bebeklere su verirken, özellikle çeşme suyu verilecekse 10 dk kaynatıp dinlendirilmiş olarak verilmesi önerilmektedir. Suyu birden fazla kaynatmak mineral dengesini bozacağından uzmanlarca pek önerilmemektedir. Bilindik markaların suyu satın alınıyorsa kaynatılmaya ihtiyaç yoktur. Bu nedenle paketlenmiş doğal mineralli su bebeğiniz için en iyi seçenektir. Kaynatılmaya gerek duyulmayan paketli bebek içme suyunun etiketi iyice incelenmelidir. Bebek suları onun sağlığı için gerekli mineralleri içerisinde barındırmalıdır. Ancak böbreklerinin sağlığı için düşük oranda sodyum içermiş olmasına dikkat edilmelidir.

Bebeklere Verilecek İçme Suyunda Ne Gibi Özellikler Olmalıdır?

Bebeğiniz için seçeceğiniz içme sularının doğal kaynaklardan çıkmış olması mineral yönünden zengin olduğunu gösterir. Mineral yönünden zengin içme suları yumuşak içime sahip olmalıdır. Doğal kaynak suyu sodyum oranınca düşük olmalıdır. Çünkü bebeklerin böbrekleri fazla sodyum oranından etkilenebilir. Alacağınız bebek suları amonyum nitrit gibi zararlı maddeleri içerisinde bulundurmamalıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmalı ve düzenli olarak denetlenmelidir. Bebek içme suyu el değmeden, hiçbir işlem görmeden ve hava ile temas etmeden paketlenmelidir. Kullanılan pet şişeler T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izin ve ölçütlerine uygun olmalıdır.

Bebeklerinize Su İçme Alışkanlığı Kazandırın

Çocuklarınıza su içme alışkanlığını küçük yaşlarda aşılayın. Ek besinlere geçişle birlikte yemeğini yedirdikten sonra diğer öğüne yarım saat kalıncaya dek bebeğinize su verin. Bebeğiniz su içmek istemezse onu zorlamayın. Yemek sırasında su içirmek pek sağlıklı değildir. Bu defa karnı suyla dolan bebeğiniz yemek yemek istemeyebilir. Yavrunuz yürümeye başladığında erişebileceği yerlere bardak veya suluklarda su koyun. Böylelikle istediği zamanlarda su içmesini sağlayabilirsiniz.

Bebek İçme Suyunu ebebek Güvencesiyle Gönül Rahatlığıyla Yavrunuza İçirebilirsiniz

Bebeğiniz için en doğru su, en yüksek dağların yeraltı kaynaklarından çıkarılan doğal kaynak suları olacaktır. İTQİ 2017 üstün lezzet ödülüne sahip markaların bebek içme suyu, 200 ml şişeler halinde 12 adet şeklinde ebebek’te sizler için satışa sunulmaktadır. Üstelik şanslıysanız 2. ürüne %50 indirim fırsatını dahi yakalayabilirsiniz! Ayrıca her pakette iki tane koruma kapaklı emzik bulunmaktadır. Böylelikle bebeğiniz suyu kolayca içebilecek!

Copyright 2001-2024 e-bebek.com her hakkı saklıdır. ETBIS
Ebebek Logo