Sırala

Güvenlik

142 ürün bulundu
Sırala

ebebek OLARAK BEBEĞİNİZ BEBEĞİMİZ, GÜVENLİK ÖNCELİĞİMİZDİR

Gebelikte bebeğiniz karnınızdayken, onu bütün kötülüklerden koruyabileceğinize olan inancınız çok yüksektir. Ah miniğinizi dünyaya getirip, bir kucağınıza alabilseydiniz. Bebeğinizi ilk defa kucağınıza verdiklerinde dünyalar sizin olur; ancak o an, korkularınız birden su yüzüne çıkar. “Bebeğimi kötülüklerden, kazalardan nasıl koruyacağı?” Bebeğinizi üşütmekten, ateşinin çıkmasından, kabızlıktan koruyamazsınız; ancak alacağınız güvenlik önlemleri ile kazalardan koruyabilirsiniz.

Güvenlik Önlemleri Alınması Gerekir mi?

Evde bebeğinizi kısa bir süre için babasına ya da bir yakınınıza bırakıp gittiğinizde, siz mutfakta yemek yapıyorken hatta uyurken bile, sanki bebeğiniz yanınızda olmadığı ve gözünüzün görmediği her an başına bir kaza gelebilecek gibi hissedersiniz. Bu korku bazı annelerde biraz abartılı olabilir; ancak asla yersiz bir korku değildir. Türkiye’de bebeklerin 5 ölüm olayından 1’i ev kazalarından kaynaklanıyor. Dünya’da her 3 dakikada 1 çocuk, trafik kazasında hayatını kaybediyor. Bu kazaların büyük bir çoğunluğu basit güvenlik önlemleri ile önlenebilir kazalardır. Bebeklerin güvenlik önlemlerini almak biz yetişkinlerin en önemli sorumluluklarından biridir. Bulunduğunuz ortamın gerektirdiği güvenlik önlemleri alındığı sürece, korkmanıza gerek yoktur.

Bebekler Neden Çok Kaza Yapar?

Bebekler her an başını belaya sokmak konusunda çok başarılıdırlar. Aklınızın ucundan bile geçmeyecek yaratıcılıkta kazaya sebebiyet verebilirler. Yetişkin ve çocuklara nazaran bebeklerde yaralanma oranı daha fazladır çünkü;

        Meraklıdırlar. Meraklı oldukları için hızlı öğrenen bebekler, aynı sebepten kazalara da sebebiyet verebilirler.

        El becerileri, vücutlarını kontrol edebilme yetenekleri yetişkinlere nazaran daha zayıftır.

        Refleksleri zayıftır.

        Baş vücut büyüklüğü oranı tam olarak sağlanmamıştır. Bebeklerin kafasının vücuda oranı çocuklardan ve yetişkinlerden daha büyüktür, bu nedenle bebek düşmesi sık karşılaşılan bebek kazaları arasındadır. Ağırlıklarının büyük bir kısmı kafalarında olduğundan yürürken, koşarken ve hatta emeklerken bile her an kafalarının üzerine düşebilirler.

        Bebeklerinizde eğlence her şeyden önce gelir. Cisimleri fırlatıp, kapıları ve çekmeceleri hızla kapatıp güçle sesler çıkarmak onları mutlu eder.

        Öngörüleri yetersizdir. Gördükleri su birikintisine ya da havuzun içine düşünmeden giriverirler.

        Ev aletleri, çatal, kaşık, bıçak onlar için farklı ve eğlenceli oyuncaklar olarak görünür.

Ev Kazalarını Önlemek İçin Alınacak Önlemler

  1. Meraklı bebekleriniz açıktaki kablolara ve prizlere bayılırlar. Bebeklerin gözünden bakarsak; kablolar tam arasına dolanmalık mekan, prizler ise içine sokmak ince bir şeyler bulup hiç bir şey bulamazsa parmağını sokmak için harika bir oyun yeri. Kablolarınızı bebeğinizin dikkatini çekecek şekilde ortada bırakmayıp, prizlerinize de fiş giriş deliklerini kapatan güvenlik kilitleri takmanız problemi çözecektir.
  2. Bebeğinizin düşmesini engelleyemezsiniz, ancak düştüğünde yaralanmasını engelleyebilmeniz mümkündür. Düşme sırasında yaralanmaya sebep olabilecek sivri köşeli, sert, cam ve kırılabilir diğer eşyaları ortada bırakmayın. Mobilyalarınızın sivri kenar ve köşelerini özel olarak tasarlanmış koruyucular ile kaplamanız, düşme sırasında oluşabilecek yaralanmaları en aza indirir.
  3. Bıçak ve makas gibi tehlikeli ev aletlerini bebeğinizin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin.
  4. Biz yetişkinler daracık bir yerde bile yatarken düşmezken, bebekler kocaman bir yatakta düşmeyi başarabilirler. Refleksleri zayıf olan bebekleri yatak düşmelerinden korumak amacıyla, yatak kenarına takmak için özel üretilen koruyucu ya da korkuluk alabilirsiniz.
  5. Kapı, çekmece ve dolap kapağı arasına parmak sıkıştırmaktan kaynaklı bebek yaralanması sık karşılaşılan kazalardandır. Önlemek için çekmecelerinize güvenlik kilitleri, kapılarınıza da yavaşlatarak ani çarpmaları önleyen stopperler takmanız pratik bir yoldur.

Arabada Bebek Güvenliği Sağlamanın Yolları

Bebeğiniz arka koltukta seyahat ederken; her zaman yanında oturup ağladığında onu oyalayacak, oyun oynatacak, kapı ve pencerelerle oynamasını engelleyip yerinden kalktığında müdahale edebilecek biri olmayacak. Bu nedenle meraklı miniğinizle yalnız seyahat ederken, alacağınız güvenlik önlemleri işinizi kolaylaştıracak ve seyahatinizin güvenliğini artıracaktır. İşte hem anneler hem de bebekler için gerekli olan otomobil güvenlik önerileri:

        İlk ve yasal olarak zorunlu olan kural; güvenlik standartlarına uygun araba koltuğu kullanmanızdır.

        Araç emniyet koltuğu kullanmaktan kastımız, bebeğinizi kendi koltuğunun üzerine öylece oturtmanız değildir. Bebeğinizi koltuğuna oturtup, emniyet talimatlarına uygun şekilde kemerini bağlamanızdır.

        Sebebi ne olursa olsun seyir halindeki araçta bebeğinizi kucağınızda taşımayınız.

        Çanta, mont ya da cep telefonunuz gibi unutmayacağınız, unutsanız bile gün içinde ihtiyaç duyacağınız bir eşyayı arka koltukta bırakın. Bu önlem bebeğinizi kreşe bıraktığınızı sanıp, arka koltukta unutmanızı engelleyecektir.

        Bebeğinizin koltuğunun olduğu yöndeki cam ve kapıları açıp kapamayı yalnızca şoför kontrolüne alın.

        Uzun yolculuklarda, güneşe maruz kalan bebeklerin cilt ve gözlerinde meydana gelebilecek rahatsızlıkları engellemek adına, otomobil güneşliği kullanın.

        Bebeğinizin arkada ne yaptığını, güvende olup olmadığını görmek ve onun da sizi görmesini sağlayıp, yüz yüze iletişim kurabilmeniz için güvenlik aynalarından faydalanabilirsiniz.

Uyurken Bile Tedirgin misiniz? Uykuda Oluşabilecek Kazaları Engelleyebilirsiniz.

Korkularınızı ebebek olarak anlıyor ve sizin için mükemmel çözüm önerileri sunuyoruz. Biliyoruz ki bebeğiniz yanınızda uyurken bile tedirginsiniz. Haksız da sayılmazsınız. Bebeğiniz yanınızda uyuduğunda, farkında olmadan dönerken bebeğinizi sıkıştırabilir hatta ezebilirsiniz. Bebeğinizle aynı yatakta uyuyacaksanız, özel tasarlanmış uyuma yastıklarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bebekler gece süt emip, ardından hemen uyurlar. Bu durum bebeklerde reflü ya da uykuda kusmaya sebep olabilir. Bu nedenle bebeğinizi yan yatırmanız gerekir. Siz yan yatırsanız bile miniğiniz gece dönebilir ve midesinden kaçan besinler nefes borusuna kaçabilir. Bu durumda yan yatış desteği yastıkları işinizi garantiye alacak bir üründür. Ayrıca bebeğiniz kendi odasında uyurken en ufak bir problemde sesini duymak için telsiz kullanabilirsiniz. Telsizler modellerine göre farklı uzaklıklarda çeker ve bebeğinizin sesini size, sizin sesinize de bebeğinize iletebilir. Bu özellik, gece başucunda kullandığınız ürünü gündüz bahçede de kullanabilme imkanı sağlar.

İster evde ister arabada olsun, bebeğinizin güvenliğini sağlamak çok da zor değil. Tüm bu güvenlik ürünlerine ebebek mağazalarında tek hamlede ulaşabilirsiniz. Her bütçeye uygun, farklı özellik seçeneklerine sahip ve güvenilir olan bu ürünlerden bir defa alıp evinize yerleştirdiğinizde, geriye sadece bebeğinize göz kulak olmak kalıyor.

'