YENİDOĞAN KUNDAK

Bebeğiniz doğdu ve size vadettikleri “Yenidoğan uyur.” durumunu bir türlü yaşayamadınız mı? Bebeğiniz sürekli uyanıyor ve siz de bu yüzden dinlenemiyor musunuz? Yenidoğan bebekler moro refleksi dediğimiz sıçrama ile el kol hareketlerine hakim olamazlar. Bebekler ani bir seste veya harekette kollarını bir anda iki yana açarlar. Bebeğiniz bunu refleks olarak yaptığından kendine hakim olamaz ve uyku halindeyken yaptığında maalesef uyanmasına sebep olur.  Yenidoğan kundak sayesinde, bebeğinizin el kol hareketlerini kısıtlayarak daha kaliteli bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kundak sayesinde sarılıp sarmalanan bebeğiniz, doğduğu andan itibaren aradığı anne karnının güvenli ortamına sahip olmuş olur.

Bebek Kundağı ile Huzurlu Uyku

Annelerimizden mutlaka eskiden bebeklerin kundaklandığına dair hikâyeler dinlemişizdir. Hatta çoğumuzun ilk bebeklik fotoğrafı kundaklıdır; fakat eskiden yapılan kundaklar bebeklerin kol ve bacaklarını çok sıkı sardığı için bazı bebeklerde kalça çıkıklığı sorunları ortaya çıkmıştır. Şimdilerde kundak kavramı değişti. Artık bebeğin el kol hareketlerini kısıtlayacak kadar sıkı; fakat daha rahat hareket edebileceği ve herhangi bir sağlık sorununa yol açmayacak şekildeki bol kundaklar öneriliyor. Bebek kundağı sayesinde bebeğiniz uykuya daha çabuk dalar ve uzun saatler uyuyabilir. Siz de onunla birlikte dinlenir, günü ve geceyi daha dinç atlatırsınız.

Kundak yaptığınız bezin ya da battaniyenin ince ve hava alabilen bir kumaştan olmasına dikkat edin. Bebeğiniz kundak içinde çok ısınırsa vücut ısısını dengeleyemez. Bu, bebeğinizin daha fazla rahatsız olmasına yol açar. Bunun için muslin bezi gibi ince ve pamuklu ürünler kullanabilirsiniz.

İlk 2 ay bebeğiniz fazla hareket edemeyeceği için muslin bezinden kolları bacakları dışarıya çıkmaz; fakat bebeğiniz büyüdükçe hareketi artar ve kumaş kayar. Bu da bebeğiniz için tehlike arz eder. Bu yüzden bebeğinizin güvenliği için sık sık kontrol etmeniz gerekir.

Kundaktan Kaçan Kollara Son!

Bebeğiniz hareketlenmeye başladı ve kundak yaptığınız kumaşı şekilden şekle mi sokuyor? Bebeğiniz daha bilinçlenmediği için, ağzına veya yüzüne gelen herhangi bir nesneyi eliyle alamaz ve bu da boğulmalara yol açabilir. Eğer içiniz daha rahat etsin istiyorsanız, bunun için yeni nesil kundak kullanabilirsiniz. Bu kundaklar bebeğinizi birkaç hamlede sarar ve genellikle çıt çıt veya cırt cırtları sayesinde bebeğinizin kollarını sabitler.

Bebeğiniz, hareketlenmeye başlasa bile kolayca yeni nesil kundaktan kurtulamaz ve güvenle uyur. Bebeğiniz izin verdiği sürece bu kundakları kullanabilirsiniz. Genelde 6 aydan sonra daha çok hareketlenen ve oturmaya başlayan bebekler kundak yapmanıza izin vermez; fakat o aya kadar zaten bebeğinizin uykuları düzene girmiş olur.

Bütçenizi ve Bebeğinizi Koruyan Hazır Bebek Kundakları

ebebek’te bulacağınız bu tarz kundaklar, hem bebeğinizin güvenliğini sağlar hem de daha pratik şekilde kundak yapmanıza yardımcı olur. ebebek’in bir araya getirdiği güvenilir markalar sayesinde bütçenize uygun kundaklar bulabilirsiniz. Bu kundakların bebeğinizin vücuduna göre ayarlanmasının yanında %100 pamuk olmaları ve 30 derecede çamaşır makinesinde yıkanabilir olmaları sayesinde hayatınız daha da kolaylaşacak. Hazır bebek kundakları bebeğinizin daha huzurlu uyumasını sağlar. Böylece bebeğiniz gün içinde algıları daha açık, öğrenmeye hazır ve en önemlisi neşeli olur. Hazır bebek kundakları bebeğinizin vücudunu daha etkin sardığı için anne karnında hissi yaratır. Uyku süresince kumaşta kayma olmayacağı için, bebeğiniz uyanana kadar sakin kalmasını sağlar.

“Bebeğimin Üstü Açıldı mı?” Derdine Son!

Battaniyeler, henüz hareket edemeyen bebeğinizi korumanız için birebirdir; fakat bebeğiniz uzun süre daha el kol hareketlerine hakim olamayacağından, bu süre zarfında üstünü örttüğünüz her şey onun için tehlike yaratır. Bu yüzden fermuarlı bebek battaniyeleri bebeğiniz için ideal olacaktır. Bunlar daha çok güvenlik ve ısıtma amaçlıdır. Bol yapılarından dolayı bebeğinizin el kol hareketlerine hakim olmada etkili değillerdir.

Annelerimizin değerli tecrübelerinden her zaman yararlanmalıyız; fakat zaman değiştikçe geçmişte yapılan bazı hatalar günümüzde fark edilebiliyor. ebebek gibi bebek dostu mağazalar sayesinde, güncel değişiklikleri kolaylıkla takip edip bebeğinize en güvenli imkânları sağlayabilirsiniz. Yenidoğan kundak konusunda annelere kolaylık sağlayan ebebek, hem bütçenizi düşünür hem de bebeğinizin ve dolayısıyla sizin huzurlu bir yaşam geçirmenizi sağlar.