Sırala

Bebek Müzikleri

2 ürün bulundu
Sırala

BEBEK MÜZİKLERİ

Müzik, her yaşta ve hayatınızın her döneminde su gibi, yemek gibi, hava gibi bir ihtiyaçtır. ‘Müzik ruhun gıdasıdır.’ diyenler boşuna demiyor olsa gerek; bu konuda yapılan tüm araştırmalar da bu sözü destekler nitelikte. Müziğin mutluluk verici, rahatlatıcı etkilerinin yanı sıra uzmanlar, günümüzde hastalık tedavilerinde dahi müziğin olumlu etki gösterdiğini kanıtladılar.

Araştırmalar müziğin yararlarını bu kadar net bir şekilde sıralarken sizce bebeğiniz üzerinde müziğin ne gibi etkileri olabilir? Bebeğinizin müzikle tanışması ne zaman ve nasıl olmalı? Bebek müzikleri olarak ona ne dinletmeli, ne seçmeli?

Bebek Gelişiminde Müziğin Önemi

Hamilelik döneminizden itibaren bebeğiniz için uygun müzikler seçmeye başlayabilirsiniz. Çünkü bebekler anne karnında, özellikle ilk 6 aydan sonra seslere tepki vermeye başlarlar. Yani bebeğiniz daha karnınızdayken aslında müzikle tanışmış olur. Dışarıdan gelen seslere tepki vermenin yanı sıra, sizin dinlediğiniz müziklere ve hatta kalp atışlarınıza bile tepki oluştuğu yönünde bilimsel çalışmalar da bulunuyor. Bu sebeple gebelik döneminde çok yüksek sesle olmamak şartıyla müzik dinleyerek bebeğinize de bir dinleti yaratabilirsiniz.

Müziğin Bebeğinizin Gelişimine Ne gibi Etkileri Olur?

Müzik dinleyen bebekler üzerinde fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden olumlu gelişmeler gözlenmektedir. Bebeğinizin duyduğu sakin ritimli melodiler, onu rahatlatarak daha uysal ve uyumlu bir bebek olmasına yardımcıdır. Klasik müzik gibi bebek sakinleştiren müzikler seçerek onun ilerde daha uysal yapılı bir çocuk olmasını sağlayabilirsiniz. Müzik dinlerken bebeğinizin işitme duyusu güçlenir, duyduğu sesleri taklit etmeye çalışır. Böylelikle yavrunuz konuşma becerilerini de geliştirmeye başlar.

Bebekler tam bir taklitçidir. Duydukları müziğe göre hareketlenerek oynar, dans eder, el çırparlar. Bebeğinizle birlikte ritimlere eşlik ederek onun hareketlenmesini sağlayabilir, fiziksel gelişimini destekleyebilirsiniz. Ona eşlik etmeniz birlikte geçirdiğiniz zamanı da daha verimli kılacaktır. Anne karnında klasik müzik dinleyen bebeklerin zeka gelişiminin olumlu etkilendiği yönünde birçok yazı okumuşsunuzdur. Bu zeka gelişimi doğduktan sonra dinlenen müziklerde de geçerli. Çünkü bebeğinizin beyin gelişimi 0-3 yaş aralığında devam ediyor. Seçebileceğiniz birbirinden farklı melodilere sahip bebek için müzikler mevcut. Bu müziklerle bebeğinizin hafıza gelişimini destekleyebilirsiniz.

Tanıdık melodileri duyan bebeğinizin tepki vermeye başlayacaktır. Çocukların gelişiminde en önemli unsur uykudur. Deliksiz ve huzurlu bir uyku uyuyan bebek daha sakin ve mutlu bir bebektir. Geceleri, bebekleri rahatlatıcı müzikler seçerek bebeğinizin uyku düzenini daha kolay ve huzurlu bir hale dönüştürebilirsiniz. Bu müziklere de ebebek’ten kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Müzik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerle özdeşmiş şeylerin en başında ninniler gelir. Hepimizin aklının bir köşesine yer etmiş, birkaç dizelik bir ninni muhakkak vardır. Bir de mırıldanarak söylenirse yetişkinleri bile mayıştırır, gevşetir. Bebekler için seçilebilecek müziklerin başında tabii ki ninniler geliyor. Sakin ritimlerden oluşan bu ninniler, bebeğinizin uykuya geçiş aşamasında büyük yardımcısı olacaktır.

Ninniler dışında standart ritimde seyreden müzikler dinleterek bebeğinizi eğlendirip oynatabilir, onunla keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda rahatlatıcı ve huzur verici ritimler içeren müzikler seçmek bebeğinizi hem eğlendirecek hem de gelişimini destekler nitelikte olacaktır.

Bebekleriniz için müzik seçimi yaparken seçeceğiniz müziğin çok gürültülü, karışık sesler içermemesine özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Çünkü bebeğiniz bu seslerden ürkebilir, gergin bir hale bürünebilir. Müziğin sesinin yüksek olmamasına da ayrıca dikkat edebilirsiniz.

Bebeğiniz için En Güzel Ninniler ve Müzikler Ebebek’te!

İster bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olacak, ister gün içerisinde dinleterek sakinleştirip, rahatlatacak farklı melodilerden oluşan bebek müzikleri ve ninnileri için ebebek mağazalarını ve internet sitemizi inceleyin. Çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz albümler, minik yavrunuzu müzikle tanıştırıp dünyasını renklendirmeniz için size apayrı seçenekler sunuyor. Bebek alışverişine çıktığınız zaman bu albümlere bakmayı sakın unutmayın.

'