ŞARJ EDİLEBİLİR PİL AA

Piller elektronik cihazlara kablosuz bir şekilde hayat veren olmazsa olmaz ürünlerdir. Yaşamımızın birçok yerinde sıkça kullandığımız bu ürünlerin onlarca çeşidi vardır. Otomobillerdeki akülerden televizyon kumandasındakilere, cep telefonu bataryalarına kadar enerji veren birçok ürün bir pil çeşididir. AA tipi bu çeşitlerden biridir. Şarj edilemez ve şarj edilebilir olarak ikiye ayrılırlar. Şarj edilebilir pil AA modelleri bataryası çabuk tükenen ve uzun süre güç gerektiren cihazlarda kullanmak için uygundur.

En Yaygın Şarj Edilebilir Pil Çeşidi AA

Halk arasında kalem pil olarak da bilinen AA bataryalar, en çok kullanılan çeşit olmakla beraber şarj edilebilir çeşitlerinin de kullanım oranı çok yüksektir. Neredeyse her evde onlarca bulunan bu bataryaları tekrar tekrar kullanabilmek için, şarj edilebilir türlerini seçmek ekonomik olarak kârlılık sağlıyor. Şarj edilebilir pil AA çeşitlerini ebebek’te bulabilirsiniz.

Şarjlı Olanlar Kullan AtlaraGöre Daha Uzun Süre Kullanım Sağlıyorlar

Kullan at diye tabir edilen normal bataryalar enerjisi tükendikten sonra bir işe yaramazlar. Bu yüzden depolayabildikleri enerji kadar ömürleri vardır. Fakat şarj edilebilirlerin enerjileri tükendiğinde, uygun cihazlarla şarj edilip eski enerjilerine tekrar kavuşurlar ve defalarca kullanıma imkân tanırlar. Şarjlı pil çeşitlerinden en çok kullanılan çeşit olan şarj edilebilir AA pil modellerinin TV kumandaları, oyuncaklar, fotoğraf makineleri, el fenerleri, bebekler için kullanılan telsizler gibi birçok kullanım alanı vardır.

Şarj Edilebilir Bataryaların, İçinde Kullanılan Materyale Göre Ömürleri Değişiyor

Pillerin enerji ortaya çıkarabilmeleri için içlerinde bazı kimyasal reaksiyonlar meydana gelir. Bu reaksiyonların oluşması için kullanılan elementler, farklı tür bataryaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bazı elementlerden üretilenler daha uzun süre enerji sağlarken bazıları da daha fazla kez şarj etme imkânı sağlıyor. Bu yüzden ihtiyacınıza göre batarya çeşidini de doğru seçmeniz önem kazanıyor.

Genellikle piyasada bulunan NiMh (Nikel Metal Hidrit) piller, uzun ömürlü yüksek enerji kapasiteleri ile tercih edilen türler arasındadır. Şarj edilebilir AA pillerin de NiMh içerikli çeşitleri bulunmaktadır. Alkalin piller de tercih edilen ürünler arasındadır. Çinko karbon olanlara göre çok daha uzun ömrü olan alkalinler de defalarca şarj edilip tekrar tekrar kullanılabilir. Şarj olma süreleri daha kısadır.

Piller Çöpe Atılmamalıdır

Piller, içerdikleri kimyasal maddeleri dışlarındaki kaplama ile muhafaza ederek dışarıya sızmalarını önlerler. Fakat kullanım ömürleri bittikten sonra doğru bir şekilde imha edilmezlerse çevresel zararlara yol açabilirler. Çünkü doğaya bırakılan bu bataryaların çeperleri zamanla korozyona uğrayarak işlevini kaybeder. İçindeki zararlı kimyasalların doğaya karışması birçok canlının yaşamını tehdit ederken, içme suyuna karışması gibi riskler de insan sağlığını tehdit edebilmektedir. Bu yüzden şarj edilebilir AA piller de dahil olmak üzere hiçbir çeşidi doğaya bırakılmamalı, çöpe atılmamalıdır. Eskiyen ve ömrünü tamamlayan ürünler, biriktirilip pil toplama alanlarına bırakılmalıdır. Bu alanlar süpermarketlerde ve bazı alışveriş merkezlerinde bulunmaktadır.

Kapasiteleri Fiyatları Etkiliyor

Şarj edilebilir pil AA çeşitleri birçok farklı enerji kapasitesine sahip olabiliyor. Bu farklılıklar da fiyat farklarını doğuruyor. Enerji kapasitesini değerlendirmek için ölçü almamız gereken birim mAh’dır. Üzerinde miliamper olarak okunan bu birimin yüksek olması kapasitesinin de yüksek olduğuna işaret ediyor. Şarj edilebilir pil AA çeşitlerinin kapasiteleri de 800 mAh ile 3600 mAh arasında değişebiliyor. Çok fazla kullanılmayan cihazlar için düşük kapasiteli bataryalar da yeterli olurken, çok enerji tüketen cihazlarda uzun süre dayanması için yüksek kapasiteli ürünleri tercih etmekte fayda var.

En Uygun Şarj Edilebilir batarya Fiyatları İçin Doğru Adrestesiniz

Şarj edilebilir pillerin fiyatları üretildikleri malzemeye göre değişmektedir. Enerji kapasitesi yüksek olanların fiyatları daha yüksek olmakla birlikte; daha az kullanılacak, yüksek enerji gerektirmeyenler uygun fiyatlara satın alınabilir. Ebebek’te, bilinen markalarının tüm ürünlerini satın alabilirsiniz. Ürünleri, kampanyaları takip ederseniz indirimle satın almanız mümkün.

Kablosuz tüm elektronik cihazların enerjisini sağlayan bataryaların bir çeşidi olan şarj edilebilir pil AA çeşitleri -halk arasında bilinen adıyla kalem piller- farklı çeşitleri ve uygun fiyatlarıyla ebebek’te.