ARA
130 TL Üzeri ÜCRETSİZ Kargo!

Ateş Ölçer Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeklik ve çocukluk döneminde en çok görülen ateş, bir hastalık olmasa da başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Bebeğinizin normal vücut sıcaklığının 36-37.5 derece olması gerekiyor. Bebeğinizin vücut ısısının 37.5’u geçmesi ateş olarak adlandırılıyor. Ateş ölçer, bebeğinizin vücut sıcaklığını ölçmek için en büyük yardımcısınız olacak.

Makattan (rektal) ölçüm
Koltuk altı ölçüm
Ağızdan ölçüm
Kulaktan (timpanik) ölçüm
Bu noktaları atlamayın!

Ateş ölçümü

Vücut sıcaklığının belirlenmesini zorlaştıran birçok faktör vardır. Vücut sıcaklığı ölçen kişiye, ölçümün yapıldığı vücut bölgesine, ölçüm tekniğine, termometrenin türüne, ölçümün yapıldığı ortama, ölçümün yapıldığı günün saatine ve ölçüm öncesinde var olan fiziksel aktivitelere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Vücut sıcaklığı termometre ile ağız, koltuk altı, makat (rektum) ve kulaktan ölçülür.

Makattan (rektal) ölçüm

Vücut sıcaklığının ölçülmesinde geleneksel olarak kullanılan ve altın standart olarak kabul edilen vücut bölgesidir.

Ölçüm nasıl yapılır?

 • Termometrenin temiz olduğundan emin olun. Kullanmadan önce temiz su ve alkolle temizleyin. Daha sonra termometre sapından tutarak sallayın ve renkli kolonun düzeyini 35 C’ye kadar düşürün.
 • Çocuğunuzu kalçası yukarıda olacak şekilde kucağınıza yatırın ve hareket etmesini önleyecek şekilde tutun. Termometrenin ucunu hafifçe vazelin gibi bir jel ile yağlayarak makatının içine 2 cm kadar nazikçe ilerletin. En az 3 dakika bekletin. Dijital termometre kullanıyorsanız bip sesini duyana kadar bekleyin.
 • Normal rektal vücut sıcaklığı 36.60C ile 380C arasındadır

Koltuk altı ölçüm

Yüzeyden ölçüldüğü için vücut sıcaklığını tam olarak yansıtmayan bir ölçüm şeklidir. Vücut sıcaklığını yansıtmada diğer yöntemlerden daha iyi olmamasına rağmen yenidoğan döneminde rektal termometrelere bağlı rektum yırtılması riski nedeniyle koltuk altı çözüm önerilir. Koltuk altı vücut ısısı ağızdan ölçülen değerden yaklaşık 0.50C, ağızdan ölçülen sıcaklık ise rektal sıcaklıktan genellikle 0.50C daha düşüktür.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

 • Termometreyi temizledikten sonra renkli ucu koltuk altının merkezine gelecek şekilde yerleştirip kolu kapatın.
 • Termometrenin koltuk altında en az 3 dakika kalmasını sağlayın. Çocuğun kolunu açmamasına dikkat edin.
 • Normal koltuk altı vücut sıcaklığı 34.70C ile 37.30C arasındadır.

Ağızdan ölçüm

Ateş ölçümü

Termometrenin ağız içinde tutulması gerektiğinden 5 yaşından küçük çocuklarda bu ölçüm tekniği genellikle başarılı olmamaktadır.

Ölçüm nasıl yapılır?

 • Termometreyi çocuğun dilinin altına yerleştirin. Ağzı kapalı tutarak termometrenin 3 dakika dil altında kalması sağlanır.
 • Çocuğunuz sıcak ya da soğuk bir şey yemiş ise ateş ölçümünü 10 dakika kadar erteleyin.
 • Ağızdan ölçümde normal vücut sıcaklığı 35.50C ile 37.50C arasındadır.

Kulaktan (timpanik) ölçüm

Bu ölçüm şekli duyarlı bir yöntemdir. Hızlı bir ölçüm sağlamakla birlikte kulak termometreleri diğerlerinden daha pahalıdır. Klinik çalışmalar 6 yaşından küçük çocuklarda kulak termometrelerinin yanlış ölçümlere neden olabileceğini gösterdiğinden, 6 yaş altında kullanılması önerilmez.

Bu noktaları atlamayın!

 • Vücut sıcaklığı ölçümün yapıldığı vücut bölgesine, ölçüm tekniğine, termometrenin türüne, ölçümün yapıldığı günün saatine bağlı olarak değişkenlik gösterir.
 • Normal vücut sıcaklığı 36.60C ile 38 C arasındadır.
 • Yeni doğan bebeklerde ateş ölçümünde koltuk altı ateş ölçümü birinci seçenek olarak tercih edilmelidir.

En çok tercih edilen ateş ölçer ve termometrelerCopyright 2001-2015 e-bebek.com Her Hakkı Saklıdır.

Sepete Ekleniyor

Lütfen Bekleyiniz...